Kvalita výrobků

HovoÅ™it o kvalitÄ› jakéhokoli produktu může být házením hrachu na zeÄ, neboÅ¥ slovo „kvalita“ dostateÄnÄ› nevystihuje požadované vlastnosti. ZvláštÄ› v nÄ›kterých případech lze jen stěží na první pohled nebo dokonce v průbÄ›hu prvních dnů Äi týdnů rozpoznat, zda jsme zakoupili opravdu dobrou vÄ›c, anebo naopak skrytého zmetka. U osvÄ›tlovací techniky typu led zářivek, panelů, pásků a žárovek se problém může projevit až po delší dobÄ›, zejména v souvislosti s vadnou elektronickou řídící jednotkou. Takové případy se stávají, tehdy napÅ™. u deklarované životnosti 50 tisíc hodin již po tisíci hodinách svÄ›tlo zaÄne blikat, a pak záleží na tom, kde jste jej zakoupili. Reklamovat po roce od prodeje vadnou žárovku může být problém u pochybných dealerů, pamatujte na tuto skuteÄnost vÄas a nakupujte jen u prověřených zdrojů.
prosklený strop kavárny

Zaměřte se na certifikáty

PlnÄ› chápeme, že nákup v kamenných obchodech není snadný, že pÅ™i nÄ›m Äasto dochází k chaotickým situacím, prostÅ™edí bývá plné zákazníků, nÄ›kteří mohou být nepříjemní a proces nakupování se namísto oÄekávané pohody promÄ›ní v nepříjemnou zkuÅ¡enost. Snažte se proto využívat výhod e-shopů, zejména u zboží, které chcete v poklidu porovnat a zkontrolovat. SouÄástí prodeje internetových obchodů by mÄ›l být i patÅ™iÄný popis výrobků s uvedením certifikátů. Ty jsou nutné pro prodej veÅ¡kerého zboží na území ÄŒR, jakožto souÄásti Evropské unie a její legislativy.
Z tohoto důvodu buÄte obezÅ™etní pÅ™i nákupech na Aukru, kde se objevují výrobky i z jiných koutů svÄ›ta, certifikáty nemají a nemusí být zrovna bezpeÄné.
grafiti nad schodištěm
CE – LVD a EMD– jsou to certifikáty „Low voltage directive a Electro magnetic kompatibility. Musí jimi být opatřeny produkty napájené ze sítě 230 V (380 V), které prošly atesty a zkušebním provozem. Certifikát EMD souvisí s odrušením provozu, jde o to, abyste nezpůsobovali v okolí elektromagnetický šum (rušení televizního a rozhlasového vysílání apod.)
RoHs – takto oznaÄené výrobky neobsahují nebezpeÄné chemikálie a prvky, napÅ™. olovo nebo rtuÅ¥. U LED zářivek by toto oznaÄení mÄ›lo být, ponÄ›vadž ani rtuÅ¥ ani olovo neobsahují.