Pozvat si do bytu elektrikáře, aby provedl revizi elektro Revize elektro revtech, a měli jste doma ještě staré hliníkové vedení, nemá praktický význam, protože již nesplňuje současné normy, a elektrikář vám vždy navrhne, abyste provedli alespoň částečnou, nejlépe však kompletní rekonstrukci rozvodů v mědi. Domníváte-li se, že jakmile bude rekonstrukce hotová, že nebude mít revize význam, pak se mýlíte, protože i po několika letech provozu elektrických zařízení může dojít k různým závadám.

elektrikář při práci

Uvolněné kontakty – každý uvolněný kontakt v koncových prvcích může znamenat potenciální riziko požáru. Mezi šroubem a vodičem vznikne elektrický oblouk a ten pak přeskočí na hořlavý materiál. Někdy stačí jen málo a dům se ocitne v plamenech, a když v tu chvíli nejste zrovna doma, můžete přijít velice rychle o střechu nad hlavou.

Přetížené zásuvky – přetížit zásuvku je velmi snadné, a jestliže nejsou lidé dostatečně poučeni, dokáže to v podstatě každý. Stačí umístit na jednu prodlužovací šňůru pračku, rychlovarnou konvici, mikrovlnnou troubu, elektrický plotýnkový vařič, žehličku, chladničku, toustovač, kávovar a mixér, a většinu spotřebičů spustit ve stejné době. Vyhořet můžete i od přetížené zásuvky.

elektrikářské nářadí

Nevhodně tažené prodlužovací šňůry – prodlužovací šňůry svádí k tomu, natáhnout je kdekoli. Mnoho lidí se může domnívat, že jsou zabezpečené tak, že vydrží snad všechno. A tak je tu a tam vloží mezi nábytek a omítku, kde se prodře izolační vrstva, anebo je skřípnou pod nohou stolu. Takto poškozené šňůry vás pak mohou usmrtit, anebo opět dojde k ničivému požáru.

Amatérské dodělávky – někteří lidé se domnívají, že mohou sami provést zásah v elektroinstalaci, například prodloužení zásuvkového okruhu o další dvě nebo tři zásuvky, a že se nic zásadního nestane. Riskují ale některé problémy, například zásuvky špatně zapojí, použijí nevhodný průřez vodičů, anebo zásuvky umístí na nevhodné místo – do blízkosti vodního zdroje v koupelně či v kuchyni.