Jednorázové plenky jsou velmi pohodlné na používání. Rodiče je volí před látkovými, protože se prostě vyhodí a vezme se nová. Jenže zamysleli jste se někdy nad tím, jak obrovská zátěž představují jednorázové pleny pro životní prostředí? Obsahují totiž velké množství plastů, které zamořují naši planetu. Zároveň jsou běleny chlorem a to často dětská pokožka špatně snáší. Existují i ekologické jednorázové pleny, ale jejich cena je hodně vysoká – často jeden kus stojí více než 10 korun.

svrchní kalhotky

Jestli chcete trochu ulevit planetě a nechcete produkovat zbytečný odpad, používejte látkové pleny. Je s nimi sice práce navíc, ale pocit že šetříte životní prostředí i peníze je k nezaplacení. Je sice pravda že startovní sada látkových plen může vzít na zhruba 10 tisíc korun, ale je možné ji sehnat použitou, a navíc vám vydrží i na více dětí. Také ji můžete prodat až ji nebudete potřebovat. Sada většinou obsahuje látkové pleny a svrchní kalhotky na látkové pleny, bez kterých látkové pleny není vhodné používat.

bavlněná plenka

K čemu jsou svrchní kalhotky?
Svrchní kalhotky fungují podobně jako jednorázové pleny. Jde o kalhotky, do kterých se vloží plena. Kalhotky se zapnou a plena tak drží tam kde má. Kalhotky se prodávají s dvojím zapínáním. Můžete koupit

  • Suchý zip
  • Patentky

Mnoho rodičů volí právě patentky. Jsou našité na kalhotkách v několika řadách a dá se tak říct, že kalhotky rostou spolu s miminkem. Nepotřebujete tedy několik kalhotek, ale vystačíte si s jednou velikostí na dlouhou dobu. Existuje celá řada vzorů pro kluky i holky a můžete si vybrat samozřejmě i neutrální barvy. Vyzkoušejte látkové pleny, které v konečném důsledku vyjdou levněji než jednorázové pleny, protože vám vydrží dlouhé roky. Kvalitní bavlněné pleny navíc oceníte i při další péči o miminko – používají se jako podložka do kočárku, přebalovací podložka nebo k odříhnutí.