Slyšeli jste už o podlahovém topení? A znáte jeho přednosti a zásadní vlastnosti? Můžete o jeho instalaci požádat topenáře z Ostravy Rychle, který by vám také zřejmě potvrdil to, o čem se nyní chceme zmínit.

Radiátor vyzařuje teplo hlavně kolmo vzhůru – nevýhodou klasického radiátoru je fakt, že je položený na výšku https://www.zena.cz/rodina/vypocitejte-si-jak-bude-vase-dite-vysoke/r~i:article:774382/ (ve svislé poloze). Kdyby byl v místnosti naplocho – vodorovně, teplo by se odtud do prostoru šířilo z té velké plochy, která může být v jedné místnosti třeba i celý čtvereční metr. Tím pádem by se prostor rychleji prohřál a bylo by pochopitelně u země i tepleji. Ovšem tím, že je radiátor obvykle u okna, teplo odtud stoupá hlavně v úzkém koridoru nejprve vzhůru ke stropu, a odtud se pak teplý vzduch mísí s tím chladnějším ve spodní vrstvě, ale i tak bývá v takovém prostoru lidově řečeno zima na chodidla a teplo na obličej.

regulační ventil topení

S podlahovým topením je to podobné, jako s tím na plocho položeným radiátorem. Teplovodní potrubí je nataženo obvykle po celé ploše místnosti, a ta je prohřívána rovnoměrně, takže je teplo jak na chodidla, tak i na obličej přibližně stejné. Tím pádem také nemusíte kvůli zahřátí nohou prostor zbytečně přetápět.

termostat topení

Trubky v podlaze vedou teplou vodu o nižší teplotě, než jaká bývá v radiátorech, tím pádem se také sníží náklady na vytápění. Zároveň méně vzduch v místnosti cirkuluje, což je u radiátorů běžný jev právě kvůli rozdílné teplotě u stropu a u podlahy, a to znamená, že se tím méně víří prach. Paradoxně tak topení pod podlahou méně rozvíří prach na podlaze, než topení s radiátory. Snížení cirkulace také tolik nevysouší ovzduší, takže je zachována ideální vlhkost vzduchu, vhodná jak pro dýchání osob i domácích zvířat, tak i pro životní cykly pokojových rostlin.

Nevýhodou tohoto řešení bývá vyšší částka za instalaci, než u radiátorů, ovšem jde-li o řešení s ohledem do budoucna, vyplatí se provést alespoň předběžnou kalkulaci úspor a návratnost této investice.

5/5 - (2 votes)